Warning: mysqli_real_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /index.php on line 90
Senema - System Nadzoru Efektywności Maszyn - Jak zarobić więcej nie inwestując w nowe maszyny

Wyświetlenie filmu nie jest możliwe. Pobierz wideo o Senemie W formacie .h264

Jak zarobić więcej nie inwestując w nowe maszyny

Czy na pewno wiemy ?

  • Dlaczego maszyna obsługiwana przez Kowalskiego ma większą wydajność niż ta obsługiwana przez Nowaka?
  • Dlaczego operator zatrzymał dana linię ?
  • O której godzinie zaczęła się przerwa śniadaniowa?
  • Które surowce są lepszej jakości ?
  • Dlaczego zmiana nocna nie wykonała planu?

Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań nie mamy odpowiedzi zachęcam do dalszej lektury.

OEE oznacza w dosłownym tłumaczeniu Całkowitą Efektywność Sprzętu. Parametr ten pozwala nam mierzyć to, w jaki sposób wykorzystujemy posiadane maszyny i urządzenia. Oprócz tego, co wydaje się znacznie ważniejsze, pozwala nam porównywać się z innymi. Wyliczając współczynnik OEE możemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak skutecznie wykorzystujemy to co już mamy i czy jeszcze możemy coś „wycisnąć” z posiadanego parku maszynowego. OEE jest standardem, porównując światowe dane z naszą sytuacją mamy odpowiedź na to pytanie.

Jeżeli zadajemy sobie pytanie o prawdziwe przyczyny występujących przestojów linii, niewykorzystane moce jakimi dysponują nasze maszyny, czy „wąskie gardła” naszej produkcji powinniśmy bliżej przyjrzeć się tematowi poprawy efektywności.

Wyliczanie współczynnika OEE odbywa się w następujący sposób:

OEE = Dostępność x Wydajność x Jakość

Dostępność to czas jaki dana maszyna pracowała w porównaniu do czasu jaki był zaplanowany jako nominalna produkcja w danym okresie. Do czasu nominalnej produkcji nie wliczamy zaplanowanych wcześniej postojów.

Wydajność to stosunek ilość wyrobów wyprodukowanych przez daną maszynę do ilości wyrobów możliwych do wyprodukowania przy osiągnięciu maksymalnej szybkości produkcji.

Jakość to stosunek ilości wyrobów dobrych do całkowitej ilości wyprodukowanej w danym czasie.

Struktura wyliczania OEE jest przedstawiona na poniższym diagramie. Za okres analizy przyjmujemy czas trwania jednej zmiany.

Zazwyczaj najwięcej można osiągnąć na poprawie parametru Dostępność. Opierając się na danych światowych można stwierdzić, że parametry Jakość i Wydajność w większości przypadków znacznie przekraczają 90% natomiast Dostępność na ogół wynosi ok 60%.

Za parametry idealne według (World Class OEE) uznaje się:

  • Dostępność 90.00%
  • Jakość 99.90%
  • Wydajność 95.00%

Czyli idealne OEE wynosi 85.00%

Największe straty efektywności są spowodowane przestojami maszyn. Aby zapanować nad tym parametrem wskaźnika OEE należy go najpierw dobrze poznać, czyli zbierać dane na temat czasu trwania nieplanowanych przestojów, miejsca ich występowania oraz przyczyn powstawania. Oczywiście takie informacje mogą przekazywać operatorzy poszczególnych maszyn ale dlaczego mają podawać prawdziwe powody przestojów?

Obserwować współczynnik OEE warto z prostego powodu: zmiana OEE o 1% zwiększa wolumen naszej produkcji także o 1%. Jak to się przekłada na nasze zyski łatwo policzyć.


Warning: Use of undefined constant PROJEKT - assumed 'PROJEKT' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /index.php on line 502